ASWA Prep Rankings: Who is No. 1 in Class 7A after Thompson loss?

0

Central-Phenix City is the new No. 1 team in class 7A.

Patrick Nix’s Red Devils moved into the No. 1 spot in the Alabama Sports Writers Association Class 7A top 10 following a victory over Hewitt-Trussville last week. Former No. 1 and three-time defending champion Thompson fell to No. 3 after a season-opening loss to Buford, Ga., in the Freedom Bowl. Auburn, which edged Hoover 17-14, is ranked No. 2.

RELATED: AL.com Power 25 Ranking

The only other change in the No. 1 spot came in the Alabama Independent Schools Association. Autauga Academy replaced Glenwood at the top without even playing a game. Class 6A Clay-Chalkville, the defending champion, was the only unanimous No. 1 pick.

RANKING OF STATES

This week’s Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record, and total poll points:

CLASS 7A

Team (first place); WL; Points

1. Centre-Phoenix City (15); 1-0; 234

2. Auburn (1); 1-0; 183

3.Thompson (4); 0-1; 179

4.Fairhope (1); 1-0; 136

5. Vacuum cleaner; 0-1; 109

6. Hewitt-Trussville; 0-1; 104

7. Company; 1-0; 101

8. Opelika; 1-0; 62

9.James Clemens; 0-1; 35

10.Prattville; 1-0; 33

Others receiving votes: Oak Mountain (1-0) 7, Dothan (1-0) 5, Baker (0-1) 3, Grissom (1-0) 3, Sparkman (1-0) 3.

CLASS 6A

Team (first place); WL; Points

1. Clay-Chalkville (21); 1-0; 252

2. Mountain Stream; 1-0; 181

3. Saraland; 1-0; 170

4. Hillcrest-Tuscaloosa; 1-0; 137

5. Gardendale; 1-0; 115

6. Pinson Valley; 1-0; 74

7. Briar wood; 0-1; 53

8. Theodore; 1-0; 50

9. Pike path; 0-1; 48

10.Hueytown; 0-1; 45

Others receiving votes: Hartselle (1-0) 25, Spanish Fort (0-1) 23, Helena (1-0) 10, Muscle Shoals (1-0) 7, McAdory (1-0) 4, Homewood (1-0) 3.

CLASS 5A

Team (first place); WL; Points

1. UMS-Wright (17); 1-0; 240

2. Vigor (2); 1-0; 185

3.Ramsay (1); 1-0; 166

4. Pleasant grove; 1-0; 143

5. Alexandria (1); 0-0; 118

6.Leeds; 1-0; 91

7. Gulf Coasts; 1-0; 78

8. Guntersville; 1-0; 75

9. Central-Clay County; 0-0; 41

10. Moody; 1-0; 15

Others receiving votes: Fairview (1-0) 13, Eufaula (0-0) 12, Arab (1-0) 6, Greenville (0-0) 6, Demopolis (1-0) 5, Faith Academy (0-0) 1, Headland (1-0) 1, Russellville (0-1) 1.

CLASS 4A

Team (first place); WL; Points

1. Montgomery Catholic (16); 1-0; 230

2. Handley (3); 1-0; 181

3. Andalusia; 1-0; 165

4. Jacksonville (1); 1-0; 138

5. North side (1); 1-0; 128

6.Oneonta; 1-0; 92

7. Jackson; 0-0; 85

8.Etowa; 1-0; 62

9. Anniston; 1-0; 51

10. Montgomery Academy; 0-1; 24

Others receiving votes: TR Miller (1-0) 22, Orange Beach (0-0) 6, Priceville (1-0) 5, Brooks (1-0) 4, Cherokee County (1-0) 2, Deshler (1-0) 2 .

CLASS 3A

Team (first place); WL; Points

1. Piedmont (20); 0-0; 249

2. Gordon (1); 1-0; 181

3. Scallops; 1-0; 157

4. Mobile Christian; 1-0; 121

5. Alabama Christian; 0-0; 118

6. Mars Hill Bible; 0-1; 91

7. Winfield; 1-0; 77

8.Opp; 0-1; 60

9. Saks; 1-0; 51

10. Flomaton; 1-0; 25

Others receiving votes: Hillcrest-Evergreen (0-1) 14, Straughn (0-0) 14, Excel (1-0) 9, Houston Academy (1-0) 9, Lauderdale County (1-0) 8, Sylvania (0-0 ) 5, Madison Academy (0-1) 3, Phil Campbell (1-0) 1, Thomasville (0-0) 1, Trinity (1-0) 1, Walter Wellborn (0-1) 1, Westbrook Christian (1 – 0) 1.

CLASS 2A

Team (first place); WL; Points

1. Fyffe (18); 0-0; 243

2. Clarke County (3); 0-0; 192

3. Lanette; 1-0; 163

4. Ariton; 1-0; 147

5. Highland House; 1-0; 122

6.Aliceville; 1-0; 114

7. GW long; 0-0; 78

8. Pisgah; 0-0; 63

9. JU Blacksher; 1-0; 31

10. BB Comer; 0-1; 30

Others receiving votes: Cleveland (0-1) 6, Horseshoe Bend (1-0) 3, Lexington (1-0) 2, Chickasaw (1-0) 1, Locust Fork (1-0) 1, Tanner (0-1) 1.

CLASS 1A

Team (first place); WL; Points

1.Brantley (15); 1-0; 230

2. Spring Garden (3); 1-0; 185

3. Fresh water (3); 0-0; 171

4.Leroy; 0-0; 152

5. Elba; 1-0; 126

6. Heritage of Decatur; 1-0; 86

7. Basswood; 1-0; 80

8. Cedar Bluff; 1-0; 43

9. Wadley; 0-1; 36

10. Pickens County; 0-1; 23

Others receiving votes: Kinston (1-0) 19, Valley Head (1-0) 19, Millry (1-0) 17, Meek (1-0) 5, Loachapoka (1-0) 2, Maplesville (0-1) 1, Marengo (1-0) 1, Verbena (1-0) 1.

AISA

Team (first place); WL; Points

1. Autauga Academy (11); 0-0; 218

2. Glenwood (7); 0-1; 187

3. Patrician; 0-0; 163

4. Macon East (1); 1-0; 154

5.Jackson Academy (1); 1-0; 103

6.Edgewood; 0-0; 99

7. Lee-Scott (1); 1-0; 81

8. Escambia Academy; 0-0; 67

9. Lowndes Academy; 0-1; 40

10. Bessemer Academy; 0-0; 37

Others receiving votes: Chambers Academy (0-1) 29, Abbeville Christian (1-0) 6, Crenshaw Christian (0-0) 6, Clarke Prep (0-0) 5, Sparta (0-0) 2.

Share.

Comments are closed.